Wyszukiwarka
produktów
Kategoria:
Cena:
wyczyść filtry

Jaka grubość paneli laminowanych będzie najlepsza?

Czy grubość paneli laminowanych ma znacznie? Czy grubsze znaczą lepsze? Czy panele na ogrzewanie podłogowe muszą być jak najcieńsze?

30.05.2023

Najczęściej spotkaną grubością paneli laminowanych jest 8 milimetrów. Można uznać, że jest to taki standard w tym sektorze podłóg. Jednak na rynku dostępne są także nieco cieńsze oraz o wiele grubsze panele. Skąd te różnice i jaka grubość paneli będzie najbardziej odpowiednia?

Skoro 8 milimetrów to standard, dlaczego można spotkać cieńsze panele? Odpowiedź w tym przypadku jest dość prosta – z uwagi na cenę. Niestety zazwyczaj w parze z niższą ceną idzie także gorsza jakość. Jeśli szukasz podłogi na lata, weź ten fakt pod uwagę. A skąd w takim razie biorą się panele laminowane o grubości 10 lub 12 mm? Czy to automatycznie oznacza, że są lepsze? Nie tak prędko…

Nietypowe formaty wymagają specjalnych rozwiązań

Panele laminowane mają zazwyczaj około 140 cm długości, ale zdarzają się także mniej typowe formaty – jak np. ponad dwumetrowe panele z kolekcji Majestic od Quick-Stepa czy laminaty w małym formacie jodełki Weningera. Duży i szeroki panel, a także mały, który będzie łączony wiele razy na niedużej powierzchni, wymagają specjalnej stabilizacji – odpowiednio gęstej płyty hdf, która zapewni stabilność podłodze o niestandardowym formacie. Grubość tych paneli często wynika zatem z ich konstrukcji – dobrzy producenci wiedzą, co zrobić, by ich panele służyły wiele lat.

Uwaga na podłogówkę

Przy okazji rozmów o grubości podłóg, często pytacie nas, czy panel o grubości 10 czy 12 milimetrów sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym. Na pierwszy rzut oka wydaje się bowiem, że im cieńsza okładzina, tym bardziej efektywna będzie podłogówka. Sporo w tym racji, ale grubość materiału to nie wszystko. Istotna jest jego konstrukcja, a w przypadku paneli laminowanych gęstość płyty hdf, która stanowi bazę dla tego produktu. Im wyższa gęstość (co przekłada się bezpośrednio na jakość paneli), tym lepsze przewodzenie ciepła. Nawet przy większej grubości.

Na równi z płytką

Czy panele o większej niż standardowa grubości mają jakieś dodatkowe zalety? Przychodzi nam do głowy jedna, za to bardzo praktyczna. Takie panele łatwiej zrównać wysokością z płytkami. Zazwyczaj płytki po przyklejeniu mają ok. 1,5 cm wysokości. Jeśli wybierzesz panel o grubości 12 mm, a do tego podkład o grubości 2 mm – Twoje podłogi mają praktycznie taką samą wysokość. A co za tym idzie – łatwiej je połączyć, a profile dylatacyjne mogą być bardziej subtelne

Jaką grubość paneli wybrać?

No dobrze… A zatem jaka grubość paneli będzie najlepsza? Jak widzisz, to nie sama grubość ma znaczenie. Najważniejsze jest to, by produkt, który wybierzesz, był odpowiedniej jakości – stworzony w oparciu do najnowszą technologię i odpowiedniej trwałości komponenty. Czasem po prostu spodoba Ci się wzór z kolekcji o wyższej grubości. Świetnie! Jeśli to odpowiedni produkt, nie musisz obawiać się o skuteczność Twojej podłogówki. A że przy okazji wyrównasz poziomy z płytkami… To tym lepiej! :)