Wyszukiwarka
produktów
Kategoria:
Cena:
wyczyść filtry

Trzy globalne trendy, które mogą mieć wpływ na wybór podłogi w 2024 roku

Trendy w aranżacji wnętrz oczywiście zmieniają się z biegiem lat, nie inaczej jest w 2024 roku.

14.01.2024

Obserwujemy ogólnoświatowy wzrost zainteresowania trzema kierunkami: ekologią, prostotą oraz tzw. cichym luksusem. Co kryje się za tymi tendencjami? Jak będą  wpływać na nasze wnętrzarskie wybory? 

Chcemy grać w zielone!

Trend ekologiczny jest związany z rosnącym zrozumieniem wpływu projektowania wnętrz na środowisko. Wnętrza są projektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju, co obejmuje wybór materiałów ekologicznych, recykling, odnawialne źródła energii i minimalizację odpadów. Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy bawełna organiczna, są coraz bardziej popularne. Ponadto, projektanci starają się maksymalnie wykorzystywać naturalne światło, co nie tylko redukuje zużycie energii, ale także tworzy przyjemne, zdrowe środowisko.

Tego trendu – jakże potrzebnego i ważnego – nie ignorują czołowi producent podłóg. Quick-Step projektuje swoje panele winylowe z myślą o długich latach użytkowania – 25, a nawet 30. Podłogi winylowe produkowane przez tego belgijskiego producenta w 40% składają się z kredy, a w jednej czwartej wykorzystywane jest PVC pochodzące z recyklingu odpadów produkcyjnych. Jeszcze bardziej ekologiczne są panele laminowane Quick-Stepa, których płyty bazowe są wytwarzane wyłącznie z odzyskanego drewna. Pozostający po produkcji pył drzewny, którego nie da się przetworzyć, zostaje z kolei wykorzystany do zaopatrzenia zakładów produkcyjnych w energię. 

Z poszanowaniem środowiska produkuje także austriacki wytwórca podłóg drewnianych Scheucher Parkett, który zasila swój zakład produkcyjny w 100% zieloną energią pochodzącą z aż 17 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Poprodukcyjne resztki są wykorzystywane jako pellet do ogrzewania oraz suszarni drewna, a także dystrybuowane wśród okolicznych mieszkańców. Wycięte drzewa kompensowane są nasadzeniami. 

Wybierając podłogę warto poszerzyć swoją wiedzę o ten kontekst – bądźmy ekologiczni nie tylko w deklaracjach, ale i w naszych decyzjach. 

 

Prosto, co nie znaczy nudne

Minimalizm i prostota to kluczowe hasła we współczesnym designie wnętrz. Ludzie coraz bardziej cenią sobie przestrzeń, która jest funkcjonalna, ale jednocześnie pozbawiona zbędnych ozdobników. Prostota jest obecna zarówno w formie, jak i funkcji. Meble o czystych liniach, neutralne kolory ścian, a także eliminacja zbędnych przedmiotów pozwalają na stworzenie przestrzeni, w której panuje porządek i spokój. Minimalizm nie oznacza jednak braku charakteru – jednym z kluczowych elementów jest umiejętne dobieranie elementów dekoracyjnych, tak aby były one subtelne, ale jednocześnie wyraziste.

Z drugiej strony nie brakuje miłośników charakternych i dominujących elementów wnętrz. W przypadku podłóg należą do nich mocno usłojone selekcje, z wyrazistym szczotkowaniem czy rzucającym się w oczy fazowaniem. Od kilka lat triumfy święcą też wszelkiego rodzaju jodełki – zarówno w drewnie, panelach laminowanych, jak i winylowych. Tego rodzaju podłogi będą stanowiły bardzo wyrazisty element wnętrza i skupiały na sobie uwagę. Przy doborze kolejnych dodatków należy zatem być ostrożniejszym, by nie doprowadzić do przesady. Przebodźcowanie to podobno nowa choroba cywilizacyjna.

 

Cichy luksus

Współczesna definicja luksusu ewoluowała, przechodząc od wyrazistego przepychu do subtelnej elegancji. W aranżacji wnętrz przejawia się to poprzez staranne wybieranie wysokiej jakości materiałów i dodatków, które są jednocześnie dyskretne i luksusowe. Ciche detale, takie jak delikatne zdobienia, staranne wykończenia i wysokiej klasy tekstury, nadają wnętrzom elegancji bez nadmiernego przepychu. Kolory dominujące w tym trendzie to stonowane odcienie, takie jak beże, szarości i pastele, które tworzą spokojną atmosferę.

W ten trend najlepiej wpisują się podłogi drewniane – materiał naturalny, niepowtarzalny. Każda deska jest inna. Z czasem podłogi drewniane zmieniają się – dojrzewają razem z domownikami. Delikatnie zmienia się ich odcień, pojawiają się ślady użytkowania, które nadają deskom dodatkowego charakteru. 

W połączeniu, cichy luksus, ekologia i prostota tworzą wnętrza, które nie tylko są piękne, ale również funkcjonalne, zrównoważone i sprzyjające dobremu samopoczuciu mieszkańców. To podejście do aranżacji wnętrz odzwierciedla współczesne wartości i potrzeby społeczeństwa, które poszukuje równowagi pomiędzy estetyką a odpowiedzialnością ekologiczną.

Alicja Szmal  - cytat