Wyszukiwarka
produktów
Kategoria:
Cena:
wyczyść filtry

Co, gdzie i kiedy. Harmonogram prac wykończeniowych

Od czego zacząć wykańczenie mieszkania? Co zrobić najpierw, a co na samym końcu? Dowiedz się, jak rozplanować prace wykończeniowe!

03.06.2024

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim to złożony proces, który wymaga dobrej organizacji i planowania. Czas oczekiwania na niektóre produkty, rezerwacje ekip montażowych – to wszystko wymaga świetnego harmonogramu. Kiedy można zamontować podłogi? Kiedy przychodzi czas na drzwi? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

Brak planu = planowanie porażki

Brzmi brutalnie, ale to prawda. Urządzanie mieszkania to wieloetapowy proces, wymagający koordynacji wielu elementów, zgrania obecności różnych specjalistów, dopilnowania zakupu towaru. Jeśli podejdziesz do tego spontanicznie i bez przygotowania, może się okazać, że zapłacisz za wszystko więcej, popełnisz błędy, które mogą mścić się długie lata, a Twój remont rozciągnie się na wiele miesięcy. Zacznij zatem od…

Dobre przygotowanie

W przypadku mieszkań czy domów deweloperskich pierwszym etapem każdego remontu jest odbiór mieszkania. Dobrze w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni stan techniczny przekazywanego lokalu, wskaże potencjalne problemy i zauważy usterki, których laik nie dostrzeże na pierwszy rzut oka. 

Jednak czy to jest etap, w którym dopiero możesz zacząć planować urządzanie mieszkania? Absolutnie nie! Zanim odbierzesz klucze, dysponujesz już przecież rzutem (rysunkiem technicznym) Twojego nowego eM. Już na tym etapie rozpocznij dobór produktów, projektowanie poszczególnych pomieszczeń, a nawet zamów już część materiałów i sprzętów. W przeciwnym wypadku czas do wielkiej przeprowadzki wydłuży się o jeszcze kilka miesięcy. 

Z przyjemnością doradzimy w kwestii podłóg i drzwi – skontaktuj się z nami, prześlij nam rzut Twojego mieszkania lub domu oraz inspiracje. Dobierzemy właściwe produkty i obliczymy wstępne ilości. To pomoże Ci stworzyć…

Budżet

To często najtrudniejsza część remontu – ile kosztuje urządzenie mieszkania od stanu deweloperskiego do wersji „pod klucz”? Niestety odpowiedź brzmi: to zależy. Koszty, które poniesiesz, są zależne od wielu czynników: standardu wykończenia u dewelopera, wyboru produktów i rozwiązań. Jeśli szukasz oszczędności na produktach – przemyśl dobrze tę strategię. Najczęściej prowadzi ona bowiem do konieczności szybkiego remontu – a, uwierz nam, po zakończeniu urządzania wnętrza to będzie ostatnia rzecz, o której zamarzysz!

Wielu producentów podłóg oferuje wieloletnie, nawet dożywotnie gwarancje. Czemu nie skorzystać z takiego „ubezpieczenia”? Mimo iż takie produkty są droższe, ta inwestycja się opłaci. Będziesz cieszyć się swoim wnętrzem długie lata. Plan gotowy, mieszkanie odebrane? A zatem nadszedł czas na…

Mokra robota

Na samym wstępie należy zacząć od zabezpieczenia powierzchni, które nie będą remontowane. Ty albo Twoja ekipa powinniście zabezpieczyć m.in. okna czy posadzki – jeśli nie jest planowane wykonanie dodatkowej wylewki. Zanieczyszczone posadzki będą wymagały szlifowania i czyszczenia, a to zwiększy koszty przygotowania podłoża. 

Zanim przystąpisz do kolejnych prac, sprawdź, czy wszystkie instalacje działają prawidłowo i nie będą sprawiały kłopotów na etapie kolejnych prac wykończeniowych. Na Twojej checkliście powinny zaleźć się instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz grzewcza. 

Jeśli planujesz jakiekolwiek zmiany w tym zakresie – dodatkowe gniazdka, wymianę grzejników itp. – to jest ten czas. 

remont

W kolejnym kroku należy zabrać się za „grubsze” sprawy, takie jak budowa czy wyburzenie ścianek działowych, montaż sufitów podwieszanych. Następnie jest czas na zajęcie się ścianami – gipsowanie, szpachlowanie, wyrównywanie, przygotowanie pod konkretny rodzaj wykończenia – farbę, tapetę, mikrocement i inne rozwiązania ścienne. 

Teraz na scenę wchodzą specjaliści od instalacji – odbywa się montaż gniazdek, przełączników, instalacja oświetlenia. W łazienkach i kuchniach pojawią się rury, które posłużą do podłączenia urządzeń sanitarnych. Jeśli wymieniasz grzejniki, już na tym etapie dobrze jest to wykonać, bowiem już za chwilę przyjdzie czas na…

Wykończenie ścian i sufitów, montaż płytek

To chwila dla specjalistów od malowania, tapetowania lub montażu innych okładzin ściennych. Proces wykańczania ścian – największej powierzchni w domu – może zająć nawet kilka tygodni. Dobrze wziąć to pod uwagę w swoim harmonogramie. W tym czasie też mogą być też montowane płytki w łazienkach oraz kuchni. 

malowanie

To istotne, by skończyć te prace przed montażem pozostałych podłóg. Wilgoć, która pojawia się przy malowaniu i układaniu płytek, mogłaby zniszczyć panele laminowane czy drewno, a także niekorzystnie wpłynąć na panele winylowe. Ostatnie malowanie możesz jednak zostawić sobie zupełnie na koniec – na wypadek, gdyby przy montażu pozostałych elementów, któraś ze ścian uległa uszkodzeniu. 

montaż płytek

Gdy mokre prace są zakończone, przychodzi czas na…

Montaż podłóg

Niezależnie od tego, jaki rodzaj podłogi wybierzesz, przed ich montażem muszą skończyć się wszystkie prace, które generują dużo wody czy wilgoci. Jednak nie tak szybko! Masz ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, przed montażem okładziny podłogowej musisz koniecznie przeprowadzić proces wygrzewania posadzki. Ma to na celu dobre wysuszenie podkładu i wydostanie wilgoci nawet z jego głębszych warstw. Dzięki temu w sezonie grzewczym Twoja podłoga nie będzie narażona na dodatkowe niekorzystne warunki. 

montaż podłóg

Czasami, podłoże zwane także jastrychem, nie spełnia wymagań odnośnie równości, wytrzymałości czy wilgotności. Wtedy Twój montaż zostanie przesunięty do czasu, gdy podłoże osiągnie odpowiednie parametry wilgotnościowe lub zostanie wyrównane czy wzmocnione. Często konieczne jest wykonanie tzw. wylewki samopoziomującej. 

OK, jest podłoga to już prawie dom! A teraz czas na…

Montaż drzwi 

To już prawie finisz! W końcu będzie można zamknąć się w toalecie ;) Montaż drzwi jest jednym z ostatnich etapów prac wykończeniowych, ale nie znaczy to, że z zakupem możesz czekać do ostatniej chwili! Większość wysokiej jakości rozwiązań dostępnych jest tylko na zamówienie, a u najlepszych producentów czas oczekiwania na produkcję i dostawę sięga nawet kilkunastu tygodni. 

Zazwyczaj przy okazji montażu ościeżnic montuje się również listwy przypodłogowe

Istnieje jednak pewien wyjątek, jeśli chodzi o harmonogram prac wykończeniowych i drzwi… Jeśli zdecydujesz się na ościeżnicę ukrytą, powinna ona zostać zamontowana PRZED montażem podłóg! To kolejny ważny element, który trzeba wziąć pod uwagę w swoich remontowych planach. 

Na tym etapie zostaje nam już ostatnia prosta, a jest nią…

Wyposażenie mieszkania i dekoracje

Na pierwszy ogień zazwyczaj idzie łazienka, gdzie już wcześniej może pojawić się wanna, kabina prysznicowa czy miska sedesowa (zwłaszcza, jeśli montowane są w zabudowie). To czas na montaż kranów, szafek, podłączenie pralki.

Na tym etapie pojawia się najczęściej ekipa od montażu mebli kuchennych, podłączone zostają sprzęty AGD, lampy, kinkiety i inne oprawy oświetleniowe. 

W salonie i sypialniach pojawiają się szafy, łóżka i biurka.

Na wielki finał zostaje nam tylko posprzątanie i wypicie kawy w swoim nowym domu!

Powyższy harmonogram jest orientacyjny i może ulec zmianie w zależności od wielkości mieszkania, zakresu prac oraz dostępności materiałów i ekip wykończeniowych. Ważne jest, aby na bieżąco monitorować postęp prac i dostosowywać harmonogram do rzeczywistych potrzeb.