Trendy to bieg krótkodystansowy. Rozmowa o wnętrzach 2025 roku z duetem projektantów z Moosh Design Studio
O tym, jakie będą wnętrza w 2025 roku i co jest ważne w projektowaniu opowiedzieli nam Mikołaj Sołtysiak i Grzegorz Kurzawa z Moosh Design Studio.
29.01.2025Młody poznański duet projektantów działający pod nazwą Moosh Design Studio ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów wnętrzarskich. Jak mówią o sobie Mikołaj Sołtysiak i Grzegorz Kurzawa - kochają różnorodność i nie lubią trzymać się utartych schematów. Mieliśmy okazję porozmawiać na temat tego, czym tak naprawdę są trendy, czy warto kierować się nimi przy urządzaniu wnętrza, a także - nie mogło być inaczej - o podłogach. Zapraszamy do lektury tego inspirującego wywiadu.
Czy są jakieś tzw. trendy wnętrzarskie, które przewidujecie oglądać we wnętrzach w 2025 roku?
Nie lubimy mocno skupiać się na trendach, bo zwykle jest to bieg krótkodystansowy. Mamy nadzieję, że w tym roku pojawi się we wnętrzach więcej koloru i eklektyzmu, więcej spontaniczności. Na pewno się cieszymy, że już od paru lat wzrasta świadomość klientów co do jakości produktów i naturalnych materiałów. Jeszcze parę lat temu słyszeliśmy, że panuje przeświadczenie, żeby łączyć tylko jeden rodzaj drewna. Obecnie ludzie coraz mniej boją eklektycznych połączeń. Z radością obserwujemy realizacje, gdzie widać umiejętne połączenie struktur i faktur, np. metali, gdzie chrom przeplata się się z miedzią, czy tkanin. Oczywiście trendy należy śledzić i filtrować, tak żeby można było je ponadczasowo zaaranżować we wnętrzu.
Jak zmieniają się potrzeby klientów w kontekście aranżacji wnętrz? Czy zauważacie rosnące zainteresowanie jakimiś konkretnymi rozwiązaniami?
Ludzie chcą się czuć dobrze w swoim wnętrzu, nie urządzają go z myślą o remoncie za 5 lat. Tak jak wspominaliśmy, widzimy coraz więcej eklektyzmu. To jest super, te wnętrza opowiadają historię. Świadome łączenie kontrastujących ze sobą elementów może być bardzo ekscytujące. Wyobraźmy sobie dębową podłogę, wyspę ze szczotkowanej stali i do tego vintage kryształ. To jest coś odważnego. Zderzamy ze sobą trzy światy i łączymy je w coś unikatowego, co pobudza naszą kreatywność, a codzienne życie nie wygląda jak schemat, tylko mamy tę przestrzeń na zmiany. Tworzenie plastycznych wnętrz pozwala nam na małe modyfikacje, które nie rujnują całej koncepcji. Mocno zdefiniowane wnętrza nie dają nam takiej przestrzeni, dlatego pozwólmy sobie na trochę przemyślanego eklektyzmu i nie bójmy się go.
Co myślicie o kolorze roku Pantone? Czy faktycznie dobrze oddaje trendy we wnętrzach? Inspirujecie się takimi rzeczami?
W tym roku przyszła pora Mocha Mousse. Zdecydowanie będzie to kolor, który zagości do wielu przestrzeni w mniej lub bardziej przemyślany sposób. Z trendami należy pracować, ale robić to tak, żeby za rok ktoś nie wszedł i nie powiedział „ten kolor już nie jest modny”, albo „było w trendzie, to tak zrobili”. Tu chodzi o zrobienie spójnego wizualnie wnętrza, wnętrza gdzie widać ten dialog materiałów. Mocha jest kolorem, który koi i jak najbardziej można go interpretować we wnętrzach w różny sposób. Samo zadanie sobie pytania, jakie emocje wzbudza w nas ten kolor, to już wskazówka projektowa.
Czy są inne odcienie lub palety kolorystyczne, które według Was będą dominować w przyszłym roku?
Myślimy, że beże i szarości nie opuszczą social mediów. Kolory ziemi to bardzo dobry wybór we wnętrzach, można je łączyć z bardziej odważnymi akcentami. Offwhite’y będą bardzo dobrą bazą pod różne wariacje wnętrzarskie. W naszych realizacjach lubimy silne akcenty kolorystyczne zaczerpnięte z np. bauhausu, ale jednak baza projektu musi dawać oddech. Otwórzmy się na sztukę, która potrafi też wprowadzić do wnętrza trochę życia.
Jak architekci mogą efektywnie wkomponować modne kolory w przestrzenie, aby były one jednocześnie stylowe i ponadczasowe?
Łączenie kolorów powinno odbywać się na różnych fakturach. Budujemy w ten sposób kontrasty i patrzymy, jak te barwy zachowują się na różnych materiałach. Łączenie kolorów nie jest takie łatwe, jak się wydaje i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Można iść w stronę monochromatycznych wnętrz lub łączyć różne kolory. To nie jest tak, że my wchodzimy do wnętrza i nasze pierwsze wyobrażenie będzie tym finalnym. Projektanci również analizują różne warianty i to jest chyba kluczowa kwestia - poszukujmy, porównujmy, analizujmy.
Jakie materiały na podłogi będą według Was najbardziej pożądane w 2025 roku?
Jesteśmy team drewno i mamy nadzieję, że będzie go coraz więcej we wnętrzach. Mimo cen ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na to, co kładą na podłodze i jak to wpływa na ich samopoczucie czy zdrowie. Jeśli chodzi o drewno to jest tutaj bezkonkurencyjne. Obcowanie z tym materiałem daje zupełnie inne wrażenia sensoryczne, niż przy materiałach syntetycznych, które nie są w stanie oddać tego ciepła naturalnego surowca.
Ważne jest zweryfikowanie plusów i minusów materiałów, bo każdy z nich idzie w jakimś aspekcie na kompromis.
Czy zauważacie większe zainteresowanie ekologicznymi i zrównoważonymi rozwiązaniami, np. podłogami z recyklingu lub materiałami o niskim śladzie węglowym?
Na pewno w projektach komercyjnych jest zauważalny wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami, ale jeśli chodzi o wnętrza prywatne, to zazwyczaj nie jest w priorytecie Klientów. To jeszcze jest praca domowa dla producentów, projektantów i dystrybutorów, żeby stworzyć dobre warunki dla takich produktów na rynku wnętrz prywatnych. Myślimy, że jeszcze przyjdzie czas, żeby stało się to powszechne, a nie okazjonalne.
Jakie wzory podłóg, np. jodełka, heksagony czy duże deski, będą dominować w nowoczesnych wnętrzach?
Wszystko zależy od preferencji przyszłego użytkownika i jest bardzo indywidualne. Jodełka ma się bardzo dobrze i jest często wybierana przez klientów, ale prosta deska też pojawia się regularnie. Każda z tych opcji jest na tyle uniwersalna, że o wyborze decydują niuanse związane z kompozycją wnętrza. Inne wzory dopiero wracają, ale myślimy, że te bardziej zdobne są stosowane spójnie z kontekstem miejsca i mają swoje uzasadnienie, jak np. w kamienicach czy w założeniach willowych.
Jakie znaczenie ma wybór podłogi w kontekście całej aranżacji wnętrza?
Podłogi we wnętrzu to bardzo istotny aspekt, bo wymiana jej po montażu zabudów stolarskich rodzi koszty i problemy związane z wysokościami podłoża. To jest dość złożony temat, ponieważ wszystko zależy od potrzeb i doświadczeń użytkownika oraz rodzaju inwestycji. Zupełnie inaczej będziemy rozważać strefy wejścia w mieszkaniu oraz w domu. Różne podłogi mają inne właściwości i sposoby pielęgnacji, dlatego musimy je przeanalizować na konkretnym przykładzie i uwzględnić aspekty wizualne, indywidualne oraz funkcjonalne.
Jakie innowacje w materiałach lub wykończeniach mogą stać się przełomowe w nadchodzącym roku?
Myślimy, że fajnie, jeśli będziemy łączyć więcej kolorów, dekorów, metali. Na pewno pojawi się więcej czeczoty. Robienie marginesów i bordiur na parkiecie to detal, który może wyróżnić wnętrze i nadać mu trochę innego wymiaru. Zdecydowanie więcej będzie quiet luxury.
Dziękujemy za rozmowę!